Montella eleştirilere yanıt verdi: Arda 30 dakikadan fazla oynayacak durumda değildi

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) F Grubu’nda Portekiz’e 3-0 mağlup olan A Milli Takım’ın teknik direktörü Vincenzo Montella, maça ilişkin değerlendirmeler yaptı..

BVB Dortmund Stadı’nda oynanan karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Vincenzo Montella, “İlk 20 dakika iyi başladığımız bir maç oldu, birtakım fırsatlar yakaladık ama değerlendiremedik. İlk hatamızda ise cezalandırıldık. İlk gole kadar maç dengede gitti, ikinci golde şanssızlık yaşadık. O golden sonra maçın dengesi değişti. Avrupa’nın en iyi ekiplerinden biri karşısında maçın tamamında eşit bir mücadele sergiledik. Bizden daha etkiliydiler, farkı da o oluşturdu” dedi.

Montella, Samet Akaydın’ın kendi kalesine attığı gol hakkında, “İletişimsizlik oldu. Bunlar futbolda bazen oluyor. Maalesef bugün bizim başımıza geldi. Bazen başka ekiplerin de başına geliyor” ifadelerini kullandı.

Milli Takım teknik direktörü, “Bu maçı sanki tam önemsemediğiniz, gözden çıkardığınız izlenimi alanlar oldu. Aklınız Çekya maçında mıydı?” sorusuna, “Bu maça odaklandık, çok iyi hazırlandık. Bazı noktalarda yeterince cesur davranamadık, belki bu maçı kafamızda biraz büyüttük, rakibimiz daha tecrübeli oyunculara sahipti. Bu sonucun sebebi kesinlikle bir sonraki maça odaklanmamız değildi” cevabını verdi.

‘SAKATLIK RİSKİNE RAĞMEN SAHAYAÇIKMAK İSTEDİ’

Montella, Arda Güler ve Kenan Yıldız tercihleriyle ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “Kenan ve Arda çok iyi oyuncular ama Arda maça çıkacak durumda değildi, 30 dakikadan fazla oynayacak durumu yoktu, riski arttırmak istemedik. Dolayısıyla maçın son 20 dakikasında oyuna sokmamayı da düşündük ama nihayetinde oyuna almaya karar verdik. Çünkü iyi oyuncular sahada olmalıdır. Kenan’ı da ikinci yarıda tercih ettik. Oyuncularımızın çoğu kulüplerinde de sürekli oynamıyor, haftada 90 dakika belki sıkıntı olmaz ama 4 günde bir maça çıktığınızda başka bir soruna dönüşüyor. Buna fiziksel ve zihinsel olarak alışık olmanız gerekiyor. Kenan bir önceki maçta da çok iyi oynadı. Polonya karşısında da çok iyi oynadı. Futbolcular değişik durumla karşı karşıya, 3 günde 1 maça çıkıyorlar. Sebep bu.”

Arda Güler’le diyaloglarının çok iyi olduğunun altını çizen İtalyan teknik adam, “Arda, çok iyi ve zeki bir oyuncu. Ülkesiyle gurur duyan ve tutkuyla sporunu sergileyen bir oyuncu. Sakatlık riskini göze aldığını bilmesine rağmen sahaya çıkmak istedi. İlk yarının sonunda konuştuk. Art niyetli spekülasyonlar, istediğimiz bir şey değil. İstişareler yapılarak kararlar alınıyor” ifadelerini kullandı.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x