Kemal Sunal Müzesi açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kadıköy 60. Yıl Göztepe Parkı’ndaki Kemal Sunal Müzesi açıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, herkesin yüzünü gülümseten, aynı zamanda düşündüren çok kıymetli bir sanatçının müzesini açıyor olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

İmamoğlu, “Bu fikri bana ilk kez açıp, heyecanla karşılamama vesile olan Sunay Akın’a hepinizin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Bana dedi ki ‘böyle böyle bir şey var’. Tabii heyecanla karşıladım. Sonra bir araya geldik, ilginç bir şey oldu. Bu konular konuşuldu, edildi ve sonra buluştuk. Sağ olsun, yemek diye gittik ama Gül abla sadece kahveyle bizi uğurladı” ifadesini kullandı.

Bu açıklamanın üzerine Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, “Dondurma yedirdim” dedi.

İmamoğlu ise “Hatırlamıyorum. Yemekten bahsediyoruz, dondurmayla bizi yollayacak. Neyse…” cevabını verdi.

Kadıköy ilçesindeki müze binasından bahsettiğini anlatan İmamoğlu, “Konuşurken ben de burada böyle bir binadan bahsettim. Meğerse öyle bir parkı ve öyle bir binayı tariflermişim ki, rahmetli Kemal Sunal’ın aslında evini tarif etmişim kader ya. Annem der, ‘Allah seni hep iyi insanlarla karşılaştırsın’. Demek Kemal Sunal da iyi adam, ben de iyi adamım. Birbirimizi böyle bulmuşuz ve adreslemişiz yani” diye konuştu.

İlçeyle ilgili anısını aktaran İmamoğlu, “Ben de burada büyüdüm. Benim aslında 5-6 yılım Göztepe’nin içinde geçti. Sonra eşim beni ikna edince evlenmeye, mecburen evlendik” dedi.

GÜL SUNAL: BU MÜZEYİ KEMAL SUNAL DÜŞÜNDÜ

Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal da konuşmasında “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Hiçbir konuşma hazırlamadım tabii ki. Sadece Kemal’i alkışlamak istiyorum. Bu güzel duyguyu, gururu bize yaşattığı için her zaman minnettarım. Tabii ki bu müzeyi biz hep düşündük. Daha doğrusu Kemal düşündü. ‘Bu eşyalar ne olacak’ dediğim zaman, ‘Belki bir gün bir müze olur’ diyordu. O müzeyi şimdi Ekrem başkanım gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi.

Sunay Akın’a da teşekkür eden Sunal, “Ve asla hakkını ödeyemeyeceğim Sunay Akın… Bunu akıl edip de böyle bir yerde sizlerle buluşturduğu için, ona bambaşka minnet duyguları besliyorum. Kemal’in bu gördüğünüz 10’da 1’i kadar eşyası. Oyunculuğa başladığı ilk günden itibaren, sakalını, bıyığını, yüzüne sürdüğü patı, kaşının kalemini… Şöhret olmayı hayal bile edemezken, biriktirdiği arşivi bu. Onun için çok değerli” dedi.

“Kemal Sunal Müzesi’nden çok, bir insanın yaptığı işe, hayatına sanatına, ailesine, vatanına nasıl değer verdiğini gördüğümüz bir sergi olacak bu” diyen Sunal, “Bir insan kendine bu kadar değer veriyorsa, yaptığı her şeyi özenle saklıyorsa ve kendi önemini, kendi belirliyorsa -ki öyle olmuş- o zaman biz de Kemal’i çok önemsiyoruz ve burada onun için buluştuk. Tekrar çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, çocukları Ali ve Ezo Sunal, kardeşleri Cemil ve Cengiz Sunal ile beraberindekiler kurdele keserek müzeyi gezdi.

Müzede, 2000 yılında vefat eden sanatçının film afişlerinden kişisel eşyalarına, giydiği kostümlerden özel hatıralarına birçok eşya sergileniyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x